Değişim yapmak bilinç ve kişilik inşa etmekle olur

568 Views No Comment

Sağlıklı bir değişimin gerçekleşmesi; bu değişime yol gösterecek bilinç inşası ile başlar. Bilinç inşasında kişiler için bazı problemler ortaya çıkabilir. Bu problemleri tanımak zihin inşasını ve değişimi kısmen de olsa kolaylaştıracaktır. Bunun için önce  davranış-bilinç ilişkisine bakalım:

“… Kişi davranışlarını belli bir düşünsel sisteme göre yönlendirir. Davranışların amaca yönelikliğini belirleyen esas espri, bireyin içsel oluşumuyla olan oryantasyonuna (yönlendirmesine) dayanır. İçsel oluşum dış nesnel gerçekliklere de yansır. Tutum, davranış, vaziyet alış, yaşam biçimi hepsi kişinin sahip olduğu bilinç durumunun izlerini taşır. Bundan dolayı davranışlarımız, bilincimizin gözle görülebilen tezahürleri sayılabilir. …”(1)

hikayelerdirgeriyekalan_blogspot_com

Yukarıdaki metinde özellikle,  “bireyin içsel oluşumuyla olan oryantasyonu” tabirinde iki husus dikkat çekmektedir: İçsel oluşum ve oryantasyon.  İçsel oluşum, değerlerin ve kültürün  kişide bilgi düzeyini ve kişinin bu değerlerden ne kadarını kabullendiğini ifade ediyor. Oryantasyon da bu bilgiyi davranışla, eylemle (amelle) sonuçlandıracak bir yönlendirmedir. Bu ikisinden birinin eksikliği bilinçli davranışlar oluşturmaya engel teşkil edecektir. Mesela bireyde bilgi düzeyinin düşük veya zayıf olması aşağıda olduğu gibi bazı sebeplerden kaynaklanabilir:

– Kişinin değerlerini yanlış veya eksik bilmesi,
– Taklit yoluyla değerler veya inançlar edinmesi.

Bu sebeplerin varlığı, bireyin davranışlarını çevresine ve gelişen şartlara uyarlayamaması sonucunu doğurabilir.

degisim_bilinc

Bir de kişinin inançlarını ve değerlerini davranışa dönüştürmeye ve eyleme geçirmeye etki eden, hatta bazen engel olan faktörler vardır:

1- İnandığı değerleri gönüllü değil, zoraki olarak benimsemiş olması,
2- Kibir ve korkunun değerlerin gerektirdiği davranışlara mani olması,
3- Bazen kolay farkedilmeyen- toplum tarafından bile hoş karşılanan- bireysel tembellik,
4- Sosyal, toplumsal ve ceza yaptırımlarından duyulan korku,
5- Bireysel veya grup menfaatlerini değerlerin önüne geçirmek vb…

Bu kısa yazımızda bireyin iç dünyasından kaynaklanan ve değişimi engelleyen faktörlere yine kısaca göz attık. Yolumuzu aynı istikamette biraz daha ileri götürelim ve bizim için gerekli olacak dersleri çıkararak yazımızı bitirelim:

  • Kendinden yana emin olmak için kişi değerlerini eksiksiz ve tahkik ederek (sorgulayarak) öğrenmeli ve benimsemelidir.
  • İstemeyerek veya zorla bir şey benimsememeli, başkasına da her ne sebeple olursa olsun benimsetmeye çalışmamalıdır. Bu durum uzun vadede her iki taraf için de zarar getirir.
  • Kibirden ve tembellikten hastalıktan kaçar gibi kaçmalı, doğru, ahlaki ve toplumun yararına olanı hayata geçirmekten korkmamalıdır.
  • Kişi menfaatlerini değerlerinin üzerinde görmemelidir. Her insanın sağlıklı bir değerler hiyerarşisi olmalıdır. Mesela doğruluk, merhamet, adalet ve başkalarını her yönüyle düşünmek her zaman yüce değerler olarak tutulmalıdır.

Bilinc_ozgurluge_hazırlanmak_blog_milliyet_com.tr

  • İnsani değerler “Bu doğrudur!” diyorsa, birey artık “Acaba ne derler?” diye korkmamalı ve tereddüt bile etmemelidir.
  • İnsanlar genellikle şahsi menfaatlerini grup, millet menfaatleri içine gizlerler. Ne var ki hiçbir grup, klik, mezhep, parti menfaati insani değerlerin üzerinde değildir. Unutmayalım ki, değişim ihtiyacı olan bir yerde “acaba” denseydi, dünya bugünden yüzyıllarca geride olurdu.

Yazımızda şu sonuca varıyoruz: Kişinin inançlarını veya değerlerini hayata geçirmesi ile gerçekleşecek değişimin önündeki ilk engel yine insanın kendisidir. Bunu bilerek dünyasını ve geleceği inşa etmeye kendisinden başlaması için çaba göstermesi gerekir. Yine unutmayalım ki, bir toplumun üyeleri (bireyler) kendi benliklerinde olanı değiştirmeden o toplumun durumu değişmez.

Rabia GÜMÜŞ

Resimler
Bilincin resmi: http://surak.szh.kz/535865
Bilinc_ozgurluge_hazırlanmak_blog_milliyet_com.t
Güvercin: hikayelerdirgeriyekalan.blogspot.com

Kaynaklar
(1) www.aymavisi.org  -Bilincin Sosyolojik Analizi, doç. dr. Ömer Aytaç.

Yazıyı Paylaşırmısınız

About the author

A.Ü. DTCF mezunu. İngiltere, Sheffield Üniversitesinde Enformasyon Yönetimi, İsrail'de Kırsal Bölgesel Kalkınma Planlaması Post Graduate Study. Yanınlanmış çalışmaları: Söz İncileri; Divan Edebiyatından Seçilmiş Beyitler (2. baskı), Önce Söz Vardı; Fıkıh, Edebiyat ve Tasavvuftan Seçmeler. İlgi alanları: Yenilik, değişim, Gelişme. Uzmanlık alanı: Proje Yönetimi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Michio Kaku: “Hepimiz bilim insanı olarak dünyaya geliriz.”
ÇOCUKLAR! SOSYAL MEDYAYI KULLANMASINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Örümcek Adamın yaratıcısı: iyi, doğru fikirlerinizden hemen vazgeçmeyin
DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

EVET, DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. Nasıl mı? Değişim yapabilmek için önce onu anlamak ve inanmak gerekir: Zaman gibi, tarih de sona ermedi, olmaya, oluşmaya ve yapılmaya devam ediyor. Dünya var olduğu sürece de devam edecek. Değişime çok yakın olduğumuz, içinde yaşadığımız, hatta biz de değişime tabi olduğumuz için onu göremiyoruz. Ama görmüyoruz diye değişimi görmezlikten gelemeyiz, inkâr edemeyiz. Tıpkı dünyanın döndüğünü göremediğimiz gibi.

KEŞİF: CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ
İYİ BİR GELECEK İNŞA ETME
“Söz İncileri” Kitabından Beyitler Açıklamalarıyla birlikte 1044 beyit

Ey gönül bu aşkla bu sevda seni
Eder muhannete kul yavaş yavaş
*
Ümitleri, Hayalleri ve Korkularıyla İnsan Halleri...
Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

Alev ALATLI NE DİYOR?


Helâl - Yasal kopukluğunun insanlığı getirdiği yer: Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmesini önlemenin yollarını bulmamız gerekir. 21. y. yılın en yaman toplum projesi, helâl olanı yasal olanla örtüştürmek olsa gerektir. (A. ALATLI)

KİTAP: Önce Söz Vardı; Mantık ve Hukuk İlkeleri, Ünlü Özdeyişler, Terkipler

Ba’de harâb’il-Basra…

(Mecazi) Basra harap olduktan sonra. İş işten geçtikten sonra.

Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

OSMANLI MUSİKİSİ – HASRET

Yaratılışı anlamadan varlık üzerinde fikir yürütmek yanlış, hatta fahiş sonuçlara götürebilir: Fıtrat bilgisinden mahrum olan Freud, annenin yavrusunu emzirmesini, "anneye iftira" denebilecek şekilde yorumlamıştı. Diğer taraftan fıtratı anlamak da ilim gerektirir. Bilimsel çalışma ister. Bu videoda görünen anne köpeğin davranışı sadece seyredilmeye değil, ondan çok incelenmeye değer davranış örneğidir.

VİDEO: SUYA SURET ÇİZEN ADAM
Nisan 2019
P S Ç P C C P
« Şub    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Süper Ay, FOTO: YAĞIZ KARAHAN İstanbul
KAĞIT UÇAK UÇUŞU

"Kolay" deme! Basit olanı bilmeyen zor olanı öğrenemez. "Kolay"dan geçemeyen, zor olana varamaz. Her yolculuk, ilk adımla başlar...
Kağıt uçak uçuşu dünya rekorunu elinde bulunduran John Collins'in. (Harvard Üniversitesi Tasarım Mühendisliği Enstitüsü)

ANKARA BAĞLICA FEN EDEBİYAT ANADOLU LİSESİ