Çağımızda Değerleri Yönetmek Üstüne Bir Kitap: Yerel Yönetimlerde Etik ve Yönetişim

No Comment 355 Views

Kitap: Yerel Yönetimlerde Etik ve Yönetişim 

Tam Metne buradan ulaşabilirsiniz:

👇

https://www.tbb.gov.tr/online/kitaplar/

Devletlerin küresel gücü yerel yönetimlerin gücüne bağlı. Yerel gücün iki boyutundan biri vatandaş memnuniyeti ise diğeri kamuda güven. Kamuda güven ve sosyo ekonomik kalkınma arasında büyük ilişki bulunuyor. Kamu Görevlileri Etik Kurulunun yaptığı son araştırmaya göre ise (2021) halkımızın belediyelere olan güveninin oldukça düşük olduğu tespit edilmiş.

Ülkemizde belli bir boşluğu dolduracağına inandığımız Sevil IŞIK‘ın hazırladığı kitap Türkiye Belediyeler Birliği tarafından yayınlandı.

Yerel yönetimlerde Strateji Geliştirme Uzmanı olarak görev yapan Sevil IŞIK’ın ülkemiz için sosyal sorumluluk projesi olarak hazırladığı “Yerel Yönetimlerde Etik ve Yönetişim” adlı kitabı bu alanda yol, yöntem ve stratejileri bir araya getiriyor.

Eser, Doğu’nun insanı ve değerleri merkeze alan kadim bilgeliği ile Batı’nın sistemli uygulamalarını bir potada eritiyor. Evrensel değerlerin izini, medeniyetlerin ortak tecrübesinin mayalandığı Anadolu irfanında arıyor ve kapitalizmin yıkıcı zararlarına karşı hepimizi ortak paydada buluşmaya davet ediyor.

Hollanda’da gerçekleştirilen pilot araştırmaları; Londra’dan Hong Kong’a uzanan örnek uygulamalarla, çok sayıda grafik ve tabloyla temellendiren eser; dışarıdan ithâl ettiğimiz strateji, etik, iyi yönetişim gibi kavramların millî ve manevi değerlerimizdeki izini sürüyor. Batılı düşünürlerin yanısıra, Fârâbî’den Yûnus Emre’ye, Neşet Ertaş’tan Cemil Meriç’e ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar pek çok şahsiyetin görüşlerinden de besleniyor. Teorik ve pratiği buluşturuyor. Bu anlamda Türkiye’de ilk.

IŞIK, “Kitabı hazırlarken yalnızca bilgi verme değil, bu bilgileri keyifli, ilgi çekici ve güzel bir uslûpla sunabilmenin yolları üzerine de epey düşündüğünü” belirtiyor.

400 sayfadan oluşan ve zengin kaynakçasıyla göz dolduran eserde; kamu güveni için gereken düzenleyici araçlar, süreçler ve yapılar bütüncül ve stratejik bakış açısıyla incelenmiş. Bu çerçevede; idare hukuku, etik kültür geliştirme, çıkar çatışmalarının yönetimi, iç kontrol ve izleme, şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi önlemlerin yanında, bu yolda ilerleyen ülke ve şehir deneyimlerinden de örnekler verilmiş.

Eser Türkiye Belediyeler Birliği tarafından belediyelere, talepte bulunan kurum ve kuruluşlara ve vatandaşlara ulaştırılabilecek olup online olarak da incelenebiliyor.

Kitap aşağıdaki ana bölümlerden meydana geliyor:

1- 30 Soruda Etik, Yönetişim ve Değerler

2- Çağdaş Dünyadan Yönetişim Modelleri ve Uygulama Örnekleri

3- Türkiye’nin Değerleri ve Güncel Uygulamaları

4- Küresel Dünyada Değerler Krizi ve Türkiye

5- Sonuç

İş, ticaret ve yönetim ahlâkına önem veren, insani değerlerle ilgili kaygıları olan, kamuda güven ve kalite artırıcı teknikleri araştırmak isteyen tüm yazar, yönetici, gazeteci, eğitimci ve öğrencilere tavsiye ederiz.

Künye: IŞIK, Sevil; Yerel Yönetimlerde Etik ve Yönetişim. Yayıncı: Türkiye Belediyeler Birliği (TBB). Akademik boy. 402 sayfa. Grafik ve tablolar. Ankara, 2022.

Kitabın online metnine Türkiye Belediyeler Birliği İnternet sayfasında, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.tbb.gov.tr/online/kitaplar/yerel_yonetimlerde_etik_yonetisim/index.html

Yazıyı Paylaşırmısınız

About the author

A.Ü. DTCF mezunu. İngiltere, Sheffield Üniversitesinde Enformasyon Yönetimi, İsrail'de Kırsal Bölgesel Kalkınma Planlaması Post Graduate Study. Yayınlanmış çalışmaları: Söz İncileri; Divan Edebiyatından Seçilmiş Beyitler (2. baskı), Önce Söz Vardı; Fıkıh, Edebiyat ve Tasavvuftan Seçmeler. İlgi alanları: Yenilik, değişim, Gelişme. Uzmanlık alanı: Proje Yönetimi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.