Yeni bir dünya kendimizi yenileyerek oluşmaya başlar

416 Views 1 Comment

Kendimizi yenilemeyi öğrenmek hayatın büyük keşiflerinden biri olsa gerek. Çünkü kendimizi yenilemek varlığı daha iyi anlama, eşyaya daha iyi nüfuz etme ve gerekli durumlarda varlığı taklit ederek öğrendiklerimizle dünyamızı yeniden inşa etme imkânını verir. Yenilenmesinin başaramayan toplumlar ancak büyük felaketler ve savaşlarla yenilenebiliyor.

Kendimizi yenilemek varlığa yeni bir gözle bakmak, yeni muhakeme yolları bulmak ve yeni yollarla akletmek, yani akletmeyi yenilemek demektir. Çünkü biz hayatı kendilerinden devraldıklarımızın aklıyla aklediyoruz.

enerji_ruzgarYeni bakış açısıyla gelecek yenilik mantığımızı, matematiğimizi, dilimizi ve bunların devamındaki her şeyi değiştirir: Bilimleri, sanatları, toplum ve devlet inşa etmeyi, şehirleşmeyi, her şeyi. Daha önce bilmediğimiz basit bir mantık kuralının, bir önermenin hatta bir tek kelimenin bile meramımızı anlatmakta ve bir durumu anlamakta nasıl yardımcı olduğunu hatırlayalım: Bazen bize, “işte tam da bu!” dedirten şeyden bahsediyoruz.

Her kültür bir büyük bakış açısıdır, eşya ile bağ kurmanın bir yoludur, bir akletme şeklidir. İnsanın kendini ifade etmesinde ve dünyayı anlamasında bir kolaylıktır. Ama her kültür aynı zamanda, örerken kendimizi sınırladığımız bir ağ, bir adacık, kendimizi içine hapsettiğimiz ipekten kozamız, içinde mutlu olduğumuz hapishanemizdir!

yenilenmekİşte yenilenmek, ellerimizle inşa ettiğimiz adacıklardan, “huzur bulduğumuz,” rahatsız edilmeyi istemediğimiz, gerçekte kendimizi kapattığımız kafesimiz olan limanlardan kurtulmak ve yeni sulara yelken açma, yeni ufuklara açılma teşebbüsüdür.

Her kültür kendi üstümüze attığımız bir ağ olduğundan o ağdan kurtulmak yani kendimizi yenilemek imkânsız değil ama oldukça zordur. Bu yüzden çok toplum, yeryüzünden silinip gidene kadar akıp geldiği kültür yatağında devam eder. Hatta uykusunun bölünmemesi için buna müdahil olanları, yani uyanık olanları, uyarıcıları sevmez.

Bu kabuklanmayı sık olmasa da, genellikle vahiy, nadiren de felsefe kırmıştır. Bu yüzden en büyük reaksiyonlarla karşılaşanlar –kategorik olarak- peygamberlerdir, sonra da filozoflardır. Çünkü “doğru” olan kültüre göre en “ters” şeyi onlar söylemişlerdir! Bu yüzden çokları yurtlarından sürülmüş, kimileri de öldürülmüşlerdir!

New York'lu dünyayı böyle görüyor

New York’lu dünyayı böyle görüyor

Her kültüre göre dünya kendi gördüğü, yani O’dur, o halde ve o kadardır. Eski çağ dünya haritalarını düşünelim. O günün insanına göre kendilerinin çizdikleri haritanın dışarısı karanlık bir durumdur (bölgedir demiyoruz), bir yokluk halidir!

Onun için hemen bütün kültürler kendilerini kolay yenileyemezler. Ancak Müslümanlar için durum aynı değildir. Çünkü Müslümanların kültür dışı, kültürü aşan, bu dünyayı da aşan ayrıntılı ve ayrıntıları birbiriyle tutarlı bir varlık tasavvurları vardır. Sonunu bilmenin zor olduğu bir büyüklük (makro âlem) ve onun tam karşıtı bir küçüklük (mikro âlem) ve insan gözünü kapatıp bu dünya ile olan ilişkisi kesildiğinde onu beklemekte olan, başka bir hayatın yaşanacağı başka bir âlem!

Hal böyleyken Müslümanlar neden insan eliyle inşa edilmiş ve sınırlanmış bir âleme kendilerini hapsetsin ve hayatlarının sonuna kadar orada yaşamaya mahkûm olsunlar!

Hayat ekilen tohumla yenilenir

Hayat ekilen tohumla yenilenir

Onun için Müslüman insan kültür dışı olan ve kültürlerini kuşatan büyük ölçekteki o âlemin, tasavvurun kodlarını her devirde yeniden okumalı, buradan elde ettikleri kodlarla, her dönemde o zamana uygun yeni bir hayatın programını yazmalıdır. Yeni bir kültür, yeni bir hayat tarzı buradan yola çıkılarak inşa edilecektir. Buradan alınan tohumlar felsefe, mantık ve matematikle bugünün dünyasına ekilmelidir.

Bugünün gençleri ne yapmalıdırlar?

-Yeni yetişmekte olan her genç hayatın ana kodlarını temel kaynaklardan almalı, kendi kültürünü inkar etmeden ama onu aşmasını ve yeniden kültür üretmesini bilmelidir.

mantik2– Kaynaklarda buldukları kodları sıradan ezberler, tekrarlar ve dini görevler, törenler veya ritüeller olarak değil, her defasında hayatı yenilemenin ve yeni bir hayat inşa etmenin kodları olarak almalıdır.

-Hayatın sırrı temel kaynaklardadır. Gençler, bu kaynakları okumayı değil, “yeniden okuma” becerisini göstermelidir.

-Yeni bir dünyayı, yeni bir hayat tarzı inşa edebilenler, onu da ancak kendilerini yenilemeyi başaranlar kurabilir.

——————————–

Görseller

Öne çıkarılmış görsel: Batlamyus haritası

Mantık tablosu: stock-vector-symbols-for-logic-gates-287851163 (all-free-download.com)

Yazıyı Paylaşırmısınız

About the author

A.Ü. DTCF mezunu. İngiltere, Sheffield Üniversitesinde Enformasyon Yönetimi, İsrail'de Kırsal Bölgesel Kalkınma Planlaması Post Graduate Study. Yanınlanmış çalışmaları: Söz İncileri; Divan Edebiyatından Seçilmiş Beyitler (2. baskı), Önce Söz Vardı; Fıkıh, Edebiyat ve Tasavvuftan Seçmeler. İlgi alanları: Yenilik, değişim, Gelişme. Uzmanlık alanı: Proje Yönetimi.

Related Articles

1 Comment

  1. HÜSEYIN SASMAZ (UZUN)

    Yeni bakış açısıyla gelecek yenilik mantığımızı, matematiğimizi, dilimizi ve bunların devamındaki her şeyi değiştirir:
    eşya ile bağ kurmanın bir yoludur, bir akletme şeklidir. İnsanın kendini ifade etmesinde ve dünyayı anlamasında bir kolaylıktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Michio Kaku: “Hepimiz bilim insanı olarak dünyaya geliriz.”
ÇOCUKLAR! SOSYAL MEDYAYI KULLANMASINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Örümcek Adamın yaratıcısı: iyi, doğru fikirlerinizden hemen vazgeçmeyin
DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

EVET, DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. Nasıl mı? Değişim yapabilmek için önce onu anlamak ve inanmak gerekir: Zaman gibi, tarih de sona ermedi, olmaya, oluşmaya ve yapılmaya devam ediyor. Dünya var olduğu sürece de devam edecek. Değişime çok yakın olduğumuz, içinde yaşadığımız, hatta biz de değişime tabi olduğumuz için onu göremiyoruz. Ama görmüyoruz diye değişimi görmezlikten gelemeyiz, inkâr edemeyiz. Tıpkı dünyanın döndüğünü göremediğimiz gibi.

KEŞİF: CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ
İYİ BİR GELECEK İNŞA ETME
“Söz İncileri” Kitabından Beyitler Açıklamalarıyla birlikte 1044 beyit

Ey gönül bu aşkla bu sevda seni
Eder muhannete kul yavaş yavaş
*
Ümitleri, Hayalleri ve Korkularıyla İnsan Halleri...
Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

Alev ALATLI NE DİYOR?


Helâl - Yasal kopukluğunun insanlığı getirdiği yer: Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmesini önlemenin yollarını bulmamız gerekir. 21. y. yılın en yaman toplum projesi, helâl olanı yasal olanla örtüştürmek olsa gerektir. (A. ALATLI)

ULVİ MERAK, ENTELEKTÜEL SEVİNÇ
KİTAP: Önce Söz Vardı; Mantık ve Hukuk İlkeleri, Ünlü Özdeyişler, Terkipler

Ba’de harâb’il-Basra…

(Mecazi) Basra harap olduktan sonra. İş işten geçtikten sonra.

Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

OSMANLI MUSİKİSİ – HASRET

Yaratılışı anlamadan varlık üzerinde fikir yürütmek yanlış, hatta fahiş sonuçlara götürebilir: Fıtrat bilgisinden mahrum olan Freud, annenin yavrusunu emzirmesini, "anneye iftira" denebilecek şekilde yorumlamıştı. Diğer taraftan fıtratı anlamak da ilim gerektirir. Bilimsel çalışma ister. Bu videoda görünen anne köpeğin davranışı sadece seyredilmeye değil, ondan çok incelenmeye değer davranış örneğidir.

VİDEO: SUYA SURET ÇİZEN ADAM
Mayıs 2019
P S Ç P C C P
« Şub    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Süper Ay, FOTO: YAĞIZ KARAHAN İstanbul
KAĞIT UÇAK UÇUŞU

"Kolay" deme! Basit olanı bilmeyen zor olanı öğrenemez. "Kolay"dan geçemeyen, zor olana varamaz. Her yolculuk, ilk adımla başlar...
Kağıt uçak uçuşu dünya rekorunu elinde bulunduran John Collins'in. (Harvard Üniversitesi Tasarım Mühendisliği Enstitüsü)