Varlığımız bilim, ahlâk ve adaletle devam edebilir

169 Views 1 Comment

Geleceğimiz her gün biraz daha belirsiz hale geliyor. 20. yy’dan kalma siyasi hesaplaşmalar, sözde karşı çıkışlarımıza rağmen sürekli taraftarı artan bencillik, bireycilik ve hizipçilik; yükselen boşanma grafiği; israf ve tüketimden beslenen ve onu besleyen şirketleşmenin insanı yönlendirmesi… Bütün bunlar değerlerimizi, hayat tarzımızı ve onların üzerine kurulu toplumsal varlığımızı yok edecek kadar tehdit ediyor! Yüzyılların birikimi olan her şeyimizi silip, süpürüp götürüyor!

deniz_feneri_k

Güçlü ülkeleri kültür iklimleri bundan sonra hayatımızı nasıl etkileyecek? Bu rüzgârların önünden sürüklenecek miyiz yoksa onları istediğimiz yöne çevirip dönüştürebilecek miyiz?

Gençliğimiz sadece “düşmandan gelen” toprak ve iktidar tehditlerinin altında değil. Hayır. Asıl ve büyük tehdit bu değişimin etkisi altında kalarak ilmin, ahlâkın ve adaletin geliştirilmesi, ikamesi ve yayımının terk edilmesidir. Gençlerimiz, siyasi yönlendirmelerle kolayca kendilerini cephede kabul etme kolaycılığına kaptırabiliyor! Bu gençler, aynı kolaycılıkla büyük hizmetler yaptıklarına inandırılabiliyor! Gençler, çok önemli bir uyarıyı(*) hiçe sayarcasına, "vatan ve milleti kurtarmakla" meşgul olmaktan hayatın kendisini ıskalıyor! İnsanın büyük çabasını nereye harcaması gerektiği hiçbir şekilde hesap edilmiyor. Gerçek bile olmayan bir askerlik karşılığında bilim, sanat, sosyal hayat, ahlak ve adalet ölüyor.

Bize göre "yıkıcı" olan bu akımlar öncelikle fikir, ideoloji, teknik, teknoloji, bilimler ve sanatlardan kaynaklanıyor. Evrim teorisi bugün aynı etkiyi göstermese bile coğrafyamızda atom bombasından çok daha büyük bir yıkıma sebep oldu! Bin dört yüz yıllık medeniyetimizi aşındırarak yıkmakta olan bu akımları sadece siyasetle, kılıç-kalkanla durdurmak mümkün müdür? Varlığımızı sürdürebilmek için birlik, beraberlik ve güçlü olmaktan başka hangi değerlere ihtiyacımız var?  Adalete ve yeni toplumsallaşma şekillerine ihtiyacımız olduğunu nasıl görmezlikten geliriz? 

deniz_Çöl_@002200202

Büyük bir yıkım devresinin içinden geçiyoruz. Bu süreçte yıkılandan daha fazlasını yapıp inşa edemezsek bireysel olduğu kadar toplumsal hayatımızda büyük boşluklar, mağaralar ve arkasından gelen göçükler ve depremler yaşayacağız! Çürüklerle dolu bir bünyenin aç kurtların her zaman ilgi odağında ve saldırı alanında olacağını da bunlara eklemek gerekir!

Bu değişim dalgasının içinde sürüklenip, bir daha geri dönmemek üzere, kendimiz olmaktan çıkmak da var, kendimizi bütün varlığımızla yeniden üretmek de! Yani kendi kimliğimizle varlığımız yine büyük oranda kendi tercihlerimize kalmış durumdadır.

 

DİPNOTLAR

(*) İnsanın çabasını esas olarak nereye harcaması gerektiği hususunda büyük cihat, küçük cihatla ilgili hadis-i şerifin dikkate alınmasını burada hatırlamak gerekir.  

RESİMLER:
Üst resim: Ufukta gökyüzü: (@huskorkut'tan alınmıştır)
Resim: Deniz feneri (@dlmiussdf'den alınmıştır)
Resim: Deniz ve çöl (@002200202'den alınmıştır)

Yazıyı Paylaşırmısınız

About the author

A.Ü. DTCF mezunu. İngiltere, Sheffield Üniversitesinde Enformasyon Yönetimi, İsrail'de Kırsal Bölgesel Kalkınma Planlaması Post Graduate Study. Yanınlanmış çalışmaları: Söz İncileri; Divan Edebiyatından Seçilmiş Beyitler (2. baskı), Önce Söz Vardı; Fıkıh, Edebiyat ve Tasavvuftan Seçmeler. İlgi alanları: Yenilik, değişim, Gelişme. Uzmanlık alanı: Proje Yönetimi.

Related Articles

1 Comment

 1. HÜSEYIN SASMAZ (UZUN)

  Gençlerimiz, siyasi yönlendirmelerle kolayca kendilerini cephede kabul etme kolaycılığına kaptırabiliyor! Bu gençler, aynı kolaycılıkla büyük hizmetler yaptıklarına inandırılabiliyor! Gençler, çok önemli bir uyarıyı(*) hiçe sayarcasına, “vatan ve milleti kurtarmakla” meşgul olmaktan hayatın kendisini ıskalıyor! İnsanın büyük çabasını nereye harcaması gerektiği hiçbir şekilde hesap edilmiyor.
  ***
  Tüm karar ve davranışların öznesi ve sorumlusu insandır.
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1236431776545279&id=100005354048735
  Varlığımızı sürdürebilmek için birlik, beraberlik ve güçlü olmaktan başka hangi değerlere ihtiyacımız var? Adalete ve yeni toplumsallaşma şekillerine ihtiyacımız olduğunu nasıl görmezlikten geliriz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Michio Kaku: “Hepimiz bilim insanı olarak dünyaya geliriz.”
ÇOCUKLAR! SOSYAL MEDYAYI KULLANMASINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Örümcek Adamın yaratıcısı: iyi, doğru fikirlerinizden hemen vazgeçmeyin
DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

EVET, DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. Nasıl mı? Değişim yapabilmek için önce onu anlamak ve inanmak gerekir: Zaman gibi, tarih de sona ermedi, olmaya, oluşmaya ve yapılmaya devam ediyor. Dünya var olduğu sürece de devam edecek. Değişime çok yakın olduğumuz, içinde yaşadığımız, hatta biz de değişime tabi olduğumuz için onu göremiyoruz. Ama görmüyoruz diye değişimi görmezlikten gelemeyiz, inkâr edemeyiz. Tıpkı dünyanın döndüğünü göremediğimiz gibi.

KEŞİF: CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ
İYİ BİR GELECEK İNŞA ETME
“Söz İncileri” Kitabından Beyitler Açıklamalarıyla birlikte 1044 beyit

Ey gönül bu aşkla bu sevda seni
Eder muhannete kul yavaş yavaş
*
Ümitleri, Hayalleri ve Korkularıyla İnsan Halleri...
Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

Alev ALATLI NE DİYOR?


Helâl - Yasal kopukluğunun insanlığı getirdiği yer: Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmesini önlemenin yollarını bulmamız gerekir. 21. y. yılın en yaman toplum projesi, helâl olanı yasal olanla örtüştürmek olsa gerektir. (A. ALATLI)

KİTAP: Önce Söz Vardı; Mantık ve Hukuk İlkeleri, Ünlü Özdeyişler, Terkipler

Ba’de harâb’il-Basra…

(Mecazi) Basra harap olduktan sonra. İş işten geçtikten sonra.

Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

OSMANLI MUSİKİSİ – HASRET

Yaratılışı anlamadan varlık üzerinde fikir yürütmek yanlış, hatta fahiş sonuçlara götürebilir: Fıtrat bilgisinden mahrum olan Freud, annenin yavrusunu emzirmesini, "anneye iftira" denebilecek şekilde yorumlamıştı. Diğer taraftan fıtratı anlamak da ilim gerektirir. Bilimsel çalışma ister. Bu videoda görünen anne köpeğin davranışı sadece seyredilmeye değil, ondan çok incelenmeye değer davranış örneğidir.

VİDEO: SUYA SURET ÇİZEN ADAM
Nisan 2019
P S Ç P C C P
« Şub    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Süper Ay, FOTO: YAĞIZ KARAHAN İstanbul
KAĞIT UÇAK UÇUŞU

"Kolay" deme! Basit olanı bilmeyen zor olanı öğrenemez. "Kolay"dan geçemeyen, zor olana varamaz. Her yolculuk, ilk adımla başlar...
Kağıt uçak uçuşu dünya rekorunu elinde bulunduran John Collins'in. (Harvard Üniversitesi Tasarım Mühendisliği Enstitüsü)

ANKARA BAĞLICA FEN EDEBİYAT ANADOLU LİSESİ