Empati insanı ve insanlığı geliştirir

315 Views No Comment

Her insanın bir duruşu ve kendine özgü bir bakış açısı vardır. Ama bizler insanlık ailesinin üyeleriyiz. Yüzleri sürekli aynı yöne bakan, bakışları donuk heykeller değiliz. Yeri gelince başkasının ayakkabılarının içinde durabilmeli ve başkasının gözüyle görmesini bilmeliyiz. Değilse Âdemoğlu olmaktan gelen ve bize emanet edilen fıtri yeteneklerimizi yitirmeye başlarız.

Hep kendi tarafımızdan bakmak doğru resim verir mi?

Daima kendi nokta-i nazarımızdan, yalnız kendi grubumuzun, bölgemizin ve kavmimizin, hatta milletimizin gözüyle bakmak insani vasıflarımızın zayıflamasına, hatta eksilmesine sebep olur. Kişi bu yolda ısrar ettiği takdirde sadece bu niteliklerinden kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda görüşü zayıflar, algısı fakirleşir, zihni yoksullaşır. Diğer taraftan farklı açılardan bakan kişi, bakılan şeyi birden fazla boyutuyla görme imkânını elde eder. Farklı bakış açılarını üst üste bindirir, ona görünen daha çok netleşir. Baktığının adeta üç boyutlu resmini çeker.

Heykeller_Easter IslandHer seferinde, birden fazla görüş arasından karşılaştırma ve kıyas yaparak doğru veya uygun olanı seçme zahmetine katlanır ama bu zahmete karşılık akletme melekeleri de gelişir. Ancak programlanmış bir robot gibi gören, gördüğü bir tek resmi kabullenmeye mecbur kalır. Hatta fazlası ona yük gelir. Bu yüzden gördüğünden emin olunamayacağı gibi, aklı da kıtlaşır.

Bakan ve gören yalnız biz miyiz?

Hâlbuki dünyaya başkasının gözüyle bakabilmek, kendini başkasının yerine koyabilmek yalnız kendi gözümüzle değil, kendimizi yerine koyduklarımızın gözüyle de görmek demektir. Varlıklı olan yoksulun halinden başka türlü nasıl anlayabilir ki? Konuşma, bağırıp çağırma üstünlüğünü elde eden, susmanın değerini, üstünlüğünü takdir edebilir mi? Empati yapamayan, “Babam sağ olsun” diyenle yetimin birlikte, aynı yolda yürümeleri mümkün müdür?

Empati, her bir bakışla yeni bir algı elde etmek, empati yaptığımız her bir kişinin hislerine sahip olmak ve her görüşle yüreğine yeni bir yürek katmak demektir. Mesela kibirle kasılmakla, insanın izzetiyle ve kendi aczini bilerek yürümek bir olur mu hiç.

Empati bize dünyaya farklı bir gözle bakma yeteneğini kazandırır. Küçük büyük yaşadığımız her şeyi başkalarıyla paylaşmasını, daha da önemlisi insan olmanın hakkını vermeyi öğretir.

İnsan olmayla ilgili sorulabilecek büyük sorulardan biri şudur:

empatiBaşkaları için ne yapıyorsun?

Bu soruya verilecek cevap bizim insan olmamızın ölçüsünü verecek derecede önemlidir.

Empati yapanın aklı ve ahlakı gelişir

Kendini başkasının yerine koymanın insana kazandırdığı zenginlik, insanilik ve beşeri yaratıcılığı da görmemek mümkün müdür? Gelişmeye aday insan, programlanmış, nefsinin, başkalarının veya kolektif nefsin güdülen insanı değil, her şeyi evveli ve ahiri, zahiri ve batını, bütün boyutlarıyla görebilen insandır. Herhalde insanın kalp gözü de böyle açılmaya başlar.

İnsani yönüyle yahut insani yaratıcılık tarafıyla gelişmek isteyen empati yapmalı, kendini başkalarını yerine koymasını öğrenmelidir.

Resimler:

Üst resim: The Irish Times www.irishtimes.com

Ölümün Resmi: Easter Island heykelleri. Hangi tarihte buraya dikildikleri belli değil ama ilk gün dikildikleri gibi duruyor ve aynı yöne bakıyorlar.

Tasarım: http://www.thewallstreetcoach.com/tag/self-empathy

Yazıyı Paylaşırmısınız

About the author

A.Ü. DTCF mezunu. İngiltere, Sheffield Üniversitesinde Enformasyon Yönetimi, İsrail'de Kırsal Bölgesel Kalkınma Planlaması Post Graduate Study. Yanınlanmış çalışmaları: Söz İncileri; Divan Edebiyatından Seçilmiş Beyitler (2. baskı), Önce Söz Vardı; Fıkıh, Edebiyat ve Tasavvuftan Seçmeler. İlgi alanları: Yenilik, değişim, Gelişme. Uzmanlık alanı: Proje Yönetimi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Michio Kaku: “Hepimiz bilim insanı olarak dünyaya geliriz.”
ÇOCUKLAR! SOSYAL MEDYAYI KULLANMASINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Örümcek Adamın yaratıcısı: iyi, doğru fikirlerinizden hemen vazgeçmeyin
DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

EVET, DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. Nasıl mı? Değişim yapabilmek için önce onu anlamak ve inanmak gerekir: Zaman gibi, tarih de sona ermedi, olmaya, oluşmaya ve yapılmaya devam ediyor. Dünya var olduğu sürece de devam edecek. Değişime çok yakın olduğumuz, içinde yaşadığımız, hatta biz de değişime tabi olduğumuz için onu göremiyoruz. Ama görmüyoruz diye değişimi görmezlikten gelemeyiz, inkâr edemeyiz. Tıpkı dünyanın döndüğünü göremediğimiz gibi.

KEŞİF: CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ
İYİ BİR GELECEK İNŞA ETME
“Söz İncileri” Kitabından Beyitler Açıklamalarıyla birlikte 1044 beyit

Ey gönül bu aşkla bu sevda seni
Eder muhannete kul yavaş yavaş
*
Ümitleri, Hayalleri ve Korkularıyla İnsan Halleri...
Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

Alev ALATLI NE DİYOR?


Helâl - Yasal kopukluğunun insanlığı getirdiği yer: Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmesini önlemenin yollarını bulmamız gerekir. 21. y. yılın en yaman toplum projesi, helâl olanı yasal olanla örtüştürmek olsa gerektir. (A. ALATLI)

KİTAP: Önce Söz Vardı; Mantık ve Hukuk İlkeleri, Ünlü Özdeyişler, Terkipler

Ba’de harâb’il-Basra…

(Mecazi) Basra harap olduktan sonra. İş işten geçtikten sonra.

Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

OSMANLI MUSİKİSİ – HASRET

Yaratılışı anlamadan varlık üzerinde fikir yürütmek yanlış, hatta fahiş sonuçlara götürebilir: Fıtrat bilgisinden mahrum olan Freud, annenin yavrusunu emzirmesini, "anneye iftira" denebilecek şekilde yorumlamıştı. Diğer taraftan fıtratı anlamak da ilim gerektirir. Bilimsel çalışma ister. Bu videoda görünen anne köpeğin davranışı sadece seyredilmeye değil, ondan çok incelenmeye değer davranış örneğidir.

VİDEO: SUYA SURET ÇİZEN ADAM
Nisan 2019
P S Ç P C C P
« Şub    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Süper Ay, FOTO: YAĞIZ KARAHAN İstanbul
KAĞIT UÇAK UÇUŞU

"Kolay" deme! Basit olanı bilmeyen zor olanı öğrenemez. "Kolay"dan geçemeyen, zor olana varamaz. Her yolculuk, ilk adımla başlar...
Kağıt uçak uçuşu dünya rekorunu elinde bulunduran John Collins'in. (Harvard Üniversitesi Tasarım Mühendisliği Enstitüsü)

ANKARA BAĞLICA FEN EDEBİYAT ANADOLU LİSESİ