Kimler değişim yapabilir?

107 Views No Comment

Kimler toplumda büyük değişimler gerçekleştirebilir? Kimler toplumları değiştirip, dönüştürebilir? İlk akla gelen, elinde kuvvet bulunduran herkesin toplumda değişim yapabileceğidir ama gerçek hiç de öyle değildir.

Değişim iyilik içindir ve iyilikle olur

Kuvvet kullanarak toplumu değiştirmek isteyenler, hiçbir zaman istedikleri değişimi yapamayacakları gibi, yapacakları değişim toplumda fitne ve fesada hatta zulme yol açabilir. Dahası onlar değişimle bir şeyi amaç edinirlerken toplum başka bir yöne evrilebilir. Onun için zora, kuvvete ve hileye dayalı bir değişim arzulamak doğru değildir.

İnsanlar için ancak iyilik üzere ve hayırlı sonuçlara yol açacak bir değişim arzu edilebilir. İyilik değerlerinden kaynaklanan, yolu ve yöntemi de iyilik olan bir değişim.

Toplumlar tesadüflerle değil yasalarla vardır

Ancak toplumsal yasaları anlayabilenler toplumu değiştirebilirler. Çünkü her toplum, insanların yaptıkları yasalardan başka ve onlardan çok önce yaratılıştan gelen (fıtri) yasalara tabidir. Öyle ki insanların yasaları değişebilir ama fıtri olan değişmez. Top
luma hâkim olan bu yasaları bilenler toplum tarafından genel kabul görür, bilmeyenler de reddedilirler. C. Said şöyle der:

Çocuk_Kardeşler_@aantanggerang“Maddi âlemde Allah’ın yarattığı özellikleri bilebilen kimse, onlara egemen de olur. Aynı şekilde, Allah’ın nefslerde yerleşen (düşüncelerden) yarattığı eylemleri bilen kimse de topluma egemen olur.”([i])

Bu yüzden değişim isteyen başarılı olmak için korku, hile, terör ve kamu gücünü kullanarak insanları değiştirmek gibi meşru olmayan yollara başvurmak yerine toplumun tabi olduğu yasaları öğrenmeye bakmalı ve o yasaların gerektirdiği şekilde hareket etmelidir.

Mesela; Batının Doğuya üstün gelmesi sadece ellerinde askeri güç olduğu için değildir. Batı,  özellikle psikoloji, sosyoloji, siyaset ve tarih gibi bilimlerle insanın fıtratını daha iyi bildiği, bizden daha iyi gözlem yapabildiği ve fıtri kanunlardan yararlanarak hareket ettiği için üstünlüğünü devam ettirebilmektedir.

Değişim isteyen önce kendisi değişmelidir

Bu bakımdan değişim isteyen zor, hile ve meşru olmayan diğer yollara başvurmak yerine insanı tabiatıyla tanımayı ve ona göre davranmasını öğrenmelidir. Değişim isteyen insanları aldatarak veya cezalandırarak değil, onların nefsinde olanları değiştirmesiyle ancak başarılı olabilir. Bunun ilk adımı da toplumu değiştirmek istediği istikamette önce kendisinin değişmeye başlamasıdır.

[i] Cevdet Said; Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları, S. 59. Çeviren: İlhan KUTLUER. İnsan Yayınları. İstanbul, 2013.

(*) Yazının başındaki resim: http://aprilkirkwood.com/

Yazıyı Paylaşırmısınız

About the author

A.Ü. DTCF mezunu. İngiltere, Sheffield Üniversitesinde Enformasyon Yönetimi, İsrail'de Kırsal Bölgesel Kalkınma Planlaması Post Graduate Study. Yanınlanmış çalışmaları: Söz İncileri; Divan Edebiyatından Seçilmiş Beyitler (2. baskı), Önce Söz Vardı; Fıkıh, Edebiyat ve Tasavvuftan Seçmeler. İlgi alanları: Yenilik, değişim, Gelişme. Uzmanlık alanı: Proje Yönetimi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Michio Kaku: “Hepimiz bilim insanı olarak dünyaya geliriz.”
ÇOCUKLAR! SOSYAL MEDYAYI KULLANMASINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Örümcek Adamın yaratıcısı: iyi, doğru fikirlerinizden hemen vazgeçmeyin
DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

EVET, DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. Nasıl mı? Değişim yapabilmek için önce onu anlamak ve inanmak gerekir: Zaman gibi, tarih de sona ermedi, olmaya, oluşmaya ve yapılmaya devam ediyor. Dünya var olduğu sürece de devam edecek. Değişime çok yakın olduğumuz, içinde yaşadığımız, hatta biz de değişime tabi olduğumuz için onu göremiyoruz. Ama görmüyoruz diye değişimi görmezlikten gelemeyiz, inkâr edemeyiz. Tıpkı dünyanın döndüğünü göremediğimiz gibi.

KEŞİF: CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ
İYİ BİR GELECEK İNŞA ETME
“Söz İncileri” Kitabından Beyitler Açıklamalarıyla birlikte 1044 beyit

Ey gönül bu aşkla bu sevda seni
Eder muhannete kul yavaş yavaş
*
Ümitleri, Hayalleri ve Korkularıyla İnsan Halleri...
Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

Alev ALATLI NE DİYOR?


Helâl - Yasal kopukluğunun insanlığı getirdiği yer: Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmesini önlemenin yollarını bulmamız gerekir. 21. y. yılın en yaman toplum projesi, helâl olanı yasal olanla örtüştürmek olsa gerektir. (A. ALATLI)

KİTAP: Önce Söz Vardı; Mantık ve Hukuk İlkeleri, Ünlü Özdeyişler, Terkipler

Ba’de harâb’il-Basra…

(Mecazi) Basra harap olduktan sonra. İş işten geçtikten sonra.

Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

OSMANLI MUSİKİSİ – HASRET

Yaratılışı anlamadan varlık üzerinde fikir yürütmek yanlış, hatta fahiş sonuçlara götürebilir: Fıtrat bilgisinden mahrum olan Freud, annenin yavrusunu emzirmesini, "anneye iftira" denebilecek şekilde yorumlamıştı. Diğer taraftan fıtratı anlamak da ilim gerektirir. Bilimsel çalışma ister. Bu videoda görünen anne köpeğin davranışı sadece seyredilmeye değil, ondan çok incelenmeye değer davranış örneğidir.

VİDEO: SUYA SURET ÇİZEN ADAM
Nisan 2019
P S Ç P C C P
« Şub    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Süper Ay, FOTO: YAĞIZ KARAHAN İstanbul
KAĞIT UÇAK UÇUŞU

"Kolay" deme! Basit olanı bilmeyen zor olanı öğrenemez. "Kolay"dan geçemeyen, zor olana varamaz. Her yolculuk, ilk adımla başlar...
Kağıt uçak uçuşu dünya rekorunu elinde bulunduran John Collins'in. (Harvard Üniversitesi Tasarım Mühendisliği Enstitüsü)

ANKARA BAĞLICA FEN EDEBİYAT ANADOLU LİSESİ