Gelisim Logo CalismasiBir ülke, millet, kültür veya medeniyet değişmeden gelişemez. Değişim, biz istesek de istemesek de vardır. Çünkü değişim yaratılışla birlikte gelir, onun içine yerleştirilmiştir. İnsana düşen değişimi yapıcı, olumlu, inşa edici yöne çevirmektir. Zira değişim, gelişme yönünde olmazsa, gerileme, aşınma, hatta yıkım yönünde olabilir. Zira hiç bir şey yerinde saymaz, hangi haldeyse öylece kalmaz.

Değişimi ve gelişmeyi anlamak için yaratılış kanunlarını bilmek, ona göre hareket etmek gerekir. Çünkü insan “başıboş bırakılmış değil,” kuralları ve kanunları olan bir dünyada yaşamaktadır.  Bununla, devletler tarafından yapılan ve hükumetler tarafından uygulanan kanunlardan değil, yaratılışa hâkim olan kanunlardan söz ediyoruz. Kendisine başka bir “yaratıcı” aramayan herkesin bu kanunları bilmesi ve uyması gerekir. Yoksa istemeyerek de olsa kendisini O, Yüce “Kanun Koyucu” ile savaş içinde bulur!

Bu bakımdan insanın yeryüzünde yapıp ettiği her şeyin bu kanunların hakim olduğu düzene uyması, o düzeni ve dengeyi bozmaması, hatta rahatsız etmemesi gerekir. Tıpkı insanın ağzında bir dişin yapılması, bir uygulamanın hiçbir varlık için zulüm doğurmaması ve insanın yakın çevresinden dünyanın yörüngesine yerleştirilen uydular ve ötesine kadar olan uygulamaların bu külli ve değişmez kanunlara uyması gerektiği gibi…

İnsanlığa, sonunda huzur getirecek gelişme, ancak “bilen” insan olmasıyla gerçekleşebilir. İnsana dünyasını imar etme imkânını verecek en önemli bilgi, içinde yaşadığı varlığın kendisi ve var olma hakkında kendisine gönderilen bilgi (vahiy)’dir. İnsanın faydasına olan gelişme ve ilerleme için vahiy ve onun uygulamalarından doğan bütün bilgi, birikim ve deneyimden de yararlanmak gerekir. Sadece kendi medeniyetimizin değil, aynı zamanda diğer medeniyetlerin de kazanımlarından da büyük bir dikkat ve ölçü ile yararlanmak gerektiğine inanıyoruz.

Sayfamız, bireyin ve toplumun yaratılış amacı istikametinde gelişmesini hedef almaktadır. Bunun için farklı dilleri, dinleri, kültür ve medeniyetleri sadece tanımak değil, aynı zamanda onların birikiminden de yaralanmayı benimsemektedir. Zira ilmin vatanı ve milliyeti yoktur. Kim ona yer ve değer verirse orayı yurt edinir, meyvelerini verir.

Amacımız sayfamızda bir veya birkaç kişinin yazıları üzerinden insanlara belli şeyleri empoze etmek değildir. Onun yerine, hakikatin ve insanın faydasına olanın aranmasında, farklı bakış açılarını ve yaklaşımları paylaşma gayesini taşıyoruz. Bu bakımdan kişilere göre sabitlenmiş bir İnternet sitesi değil, yazarı kim olursa olsun, iyiliğin gelişmesine ve insanlar arasında yayılmasına yardımcı olacak yazı ve görüşlere yer verme niyetindeyiz.

Yaşadığımız iklimin büyük ölçekte değişime ihtiyacının olduğunu ve biz değişmeden de hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız! Bu yaklaşımla, sayfamızda sadece olgunlaşmış yazı, fikir, çizim, yapım, teori ve tasarım gibi sonuçları değil, aynı zamanda birlikte yetişme, değişme ve gelişme yolunu benimsiyoruz. Bu itibarla, bu çalışmada paydaşımız ve yol arkadaşımız olmanızı memnuniyetle karşılarız. (Gelişim ve insan)

resim2

12 Comments

 1. HANDAN KARATAŞ

  Hocam tebrik ve taktir ediyorum sizi.Terki diyar eylediğiniz zaman Urfayı, bu yazı baki kalacak .Rabbim hizmetlerinizi daim ve kadim eylesin.

  • admin

   Teşekkür ederiz Hanımefendi.

 2. Erkan Sözen

  Son makalenizi bir Urfa’lı olarak ilgiyle okudum. Güzel bakan güzel görür derler ya ne güzel bakmış ve anlatmışsınız güzel bir geleneğimizi..
  Bu vesile ile diğer makalelerinizi de okuyup paylaşmaya hazırlanıyorum.Selamlar.

 3. Oğuz Köksal

  Maşallah sizlere. Allah yürüdüğünüz yolda çok daha güzellerini ve hayrlılarını nasip etsin inşallah.

  Selam, saygı, dua ve hürmetlerimizle,

 4. Ahmet sert

  Evet güzel kelimesi yeterli değil çok güzel diyeceğim, ancak başlangıç için bu böyle, oysa her geçen doğru değişim ve gelişim vurgulanmalı heyecan ve eylem birarada götürülmeli ki netice alınsın, insan değişip gelişsin

 5. Engin Şenol

  Harika bir yaklaşım…Merakla ve zavkle takip ediyorum…Elinize,yüreğinize sağlık…

 6. fatma aras

  bazen aradığınız şey karşınıza çıkıverir. Yazdıklarınızda aksini düşündürten tek bir kelime olmadığı gibi eklemek istediklerimde var. Sizler gibi düşünüyor ve destekliyorum.

 7. Ahmet karayel

  #AnkaraTürkiye

  ” Güzeli aramak ve paylaşmayla huzur iklimi ihya ederiz.. ”

  Gelişim ve insan @gelisimveinsan
  ..
  teşekkür ediyorum..

 8. ilhan Çakır

  insan , kendini bildiğince insandır düsturu gereği yerinde bir çalışma olmuş.

 9. Büşra

  Çok hoşuma gitti ya nedense sayfa bana çok samimi geldi

 10. Edipser duman

  Yaklaşım gerçekten çok doğru , güzel bir sunum ellerinize sağlık

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Michio Kaku: “Hepimiz bilim insanı olarak dünyaya geliriz.”
ÇOCUKLAR! SOSYAL MEDYAYI KULLANMASINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Örümcek Adamın yaratıcısı: iyi, doğru fikirlerinizden hemen vazgeçmeyin
DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

EVET, DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. Nasıl mı? Değişim yapabilmek için önce onu anlamak ve inanmak gerekir: Zaman gibi, tarih de sona ermedi, olmaya, oluşmaya ve yapılmaya devam ediyor. Dünya var olduğu sürece de devam edecek. Değişime çok yakın olduğumuz, içinde yaşadığımız, hatta biz de değişime tabi olduğumuz için onu göremiyoruz. Ama görmüyoruz diye değişimi görmezlikten gelemeyiz, inkâr edemeyiz. Tıpkı dünyanın döndüğünü göremediğimiz gibi.

KEŞİF: CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ
İYİ BİR GELECEK İNŞA ETME
“Söz İncileri” Kitabından Beyitler Açıklamalarıyla birlikte 1044 beyit

Ey gönül bu aşkla bu sevda seni
Eder muhannete kul yavaş yavaş
*
Ümitleri, Hayalleri ve Korkularıyla İnsan Halleri...
Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

Alev ALATLI NE DİYOR?


Helâl - Yasal kopukluğunun insanlığı getirdiği yer: Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmesini önlemenin yollarını bulmamız gerekir. 21. y. yılın en yaman toplum projesi, helâl olanı yasal olanla örtüştürmek olsa gerektir. (A. ALATLI)

ULVİ MERAK, ENTELEKTÜEL SEVİNÇ
KİTAP: Önce Söz Vardı; Mantık ve Hukuk İlkeleri, Ünlü Özdeyişler, Terkipler

Ba’de harâb’il-Basra…

(Mecazi) Basra harap olduktan sonra. İş işten geçtikten sonra.

Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

OSMANLI MUSİKİSİ – HASRET

Yaratılışı anlamadan varlık üzerinde fikir yürütmek yanlış, hatta fahiş sonuçlara götürebilir: Fıtrat bilgisinden mahrum olan Freud, annenin yavrusunu emzirmesini, "anneye iftira" denebilecek şekilde yorumlamıştı. Diğer taraftan fıtratı anlamak da ilim gerektirir. Bilimsel çalışma ister. Bu videoda görünen anne köpeğin davranışı sadece seyredilmeye değil, ondan çok incelenmeye değer davranış örneğidir.

VİDEO: SUYA SURET ÇİZEN ADAM
Mayıs 2019
P S Ç P C C P
« Şub    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Süper Ay, FOTO: YAĞIZ KARAHAN İstanbul
KAĞIT UÇAK UÇUŞU

"Kolay" deme! Basit olanı bilmeyen zor olanı öğrenemez. "Kolay"dan geçemeyen, zor olana varamaz. Her yolculuk, ilk adımla başlar...
Kağıt uçak uçuşu dünya rekorunu elinde bulunduran John Collins'in. (Harvard Üniversitesi Tasarım Mühendisliği Enstitüsü)