Kredi kartınızın aidatsız olmasını talep edin…

80 Views No Comment

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ‘Tüketiciler, yeni yılda kendilerine aidat ücreti yansımasını beklemeden, ‘ekstrede nasılsa bu ay aidat ücreti yok.’ diye düşünmeden derhal bankaların çağrı merkezlerini arayarak, e-posta ve faks gibi iletişim yollarını kullanmak suretiyle kredi kartlarının aidatsız olmasını talep etsinler.’ dedi.

kredi_karti

Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de birçok insanın bankalar tarafından alınan kart aidatı yüzünden mağdur olabildiğini söyledi.
Tüketicilerin bu haksız aidatı geri almak için Tüketici Hakem Heyetlerine başvurduğunu fakat Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin bankaların kart aidatı alabileceğine dair bir kararının bulunduğunu anımsatan Ağaoğlu, bu kararın tamamen kanuna aykırı olduğunu savundu.

Yargıtay’ın ticari işletmeler olduğu için bankaların ücret mukabili iş yaptığını, o nedenle kart aidatı isteyebileceğini söylediğini aktaran Ağaoğlu, “Ona bir itirazımız yok. ‘Ancak tüketici bunu kabul etmezse kartı kapatabilir.’ diyor. Hayır. Gerek eski gerekse yeni Tüketici Kanunu diyor ki, ‘Haklı bir gerekçe olmaksızın satıştan kaçınılamaz.’ Yargıtay, ‘Kart aidatı, sözleşmede yer almasa da istenebilir.’ diyor. Oysa 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu, 10 yıldan fazla süredir yürürlükte. Açık ve net olarak 24. maddesinde, ‘Kart hamillerinden sözleşmede yer almayan hiçbir masraf, komisyon, ücret talep edilemez.’ diyor.” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu, sözleşmede yer alsa bile bankanın bu ücreti isteyemeyeceğini dile getirerek, bankanın tüketicinin bu şartı kabul ettiğini iddia ettiği durumda bunu ispat etmekle yükümlü olduğunu kaydetti.

– “Kanunlar, tüketicilere aidatsız kart verilmesini emrediyor”
Bu kanun maddeleri ortadayken Yargıtay’ın, “uyulması zorunlu olmayan” bu kararına “Sırf böyle bir karar var.” diye bankayı haklı bulan mahkemenin yanılgıya düştüğü değerlendirmesinde bulunan Ağaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tüketici 207 lira kart aidatını yıllar sonra tahsil etmiş, maalesef birkaç ay sonra icrayla onun 3 katından fazla bedel ödemek zorunda kalmıştır. Yargıtay’ın bu kararı, pek çok olumlu kararın yanında tüketici hareketine darbe vuran, yanlış, hatalı ve kanuna aykırı bir karardır. Bunu açıklıkla söylüyorum. Yargıtay o kararında hem bankanın satıştan kaçınabileceğini söylüyor hem de sözleşmede yer almasa da bu ücreti alabileceğini söylüyor. Yok böyle bir şey. Ayrıca, Yargıtay o kararında ülkemizde pek çok bankanın faaliyette olduğunu, ‘tüketici dilerse başka bankaya gidebilir.’ şeklinde bir yaklaşım gösteriyor. Bu da doğru değil.”

Yargıtay’ın bu kararını yok farz ederek, tüketiciyi haklı bulan bir Tüketici Hakem Heyetinin kararına itiraz eden bankanın, bunu mahkemeye taşıdığını, mahkemenin de tüketicinin haklı olduğunu tescil ettiğini aktaran Ağaoğlu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 31. madde 3. fıkrasının tüketicilere aidatsız kart verilmesini emrettiğini kaydetti.

Mevzuata göre aidatlı kart vermiş bankanın, kartın aidatsız olmasını talep eden tüketiciye kart vermemezlik edemeyeceğine işaret eden Ağaoğlu, “Tüketiciler, yeni yılda kendilerine aidat ücreti yansımasını beklemeden, ‘ekstrede nasılsa bu ay aidat ücreti yok.’ diye düşünmeden derhal bankaların çağrı merkezlerini arayarak, e-posta ve faks gibi iletişim yollarını kullanmak suretiyle kartlarının aidatsız olmasını talep etsinler. Aidatsız kart talebine rağmen bunu yerine getirmeyen banka, Tüketici Kanununun 72. maddesinin ön gördüğü şekilde 5,5 milyon liranın üzerinde bir para cezasına muhatap olabilir.” diye konuştu.

– “Bankaların şantajına boyun eğmeyin”
Bankaların, 13. Hukuk Dairesinin kararından cesaret alarak tüketicinin, kart aidatını geri istemesine engel olmaya çalıştığına dikkati çeken Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin çekinmeden bankalarından aidatsız kart istemeleri gerektiğini vurguladı. Ağaoğlu, “Bankalar tüketicilere şantaj yapabilir. ‘Aidatsız olduğu takdirde kartınızla alışverişlerinizde taksit imkanı bulamazsınız, size bu imkanı tanımayız, puan vermeyiz.’ derlerse, buna aldanmasınlar. O puanlar, taksit imkanları bizi harcamaya teşvik ediyor. Böylelikle bizim borcumuz artıyor, bankanın komisyon karı artıyor, satıcıların stokları azalıyor, kazançları artıyor. Benim aidatsız kartımın üzerinden 7 ay geçmesine rağmen hala taksitte yapılıyor, puan da yapılıyor çünkü bankanın işine geliyor. Tüketicinin ihtiyacı için verilmedi o taksit imkanları, daha çok harcayalım, borçlanalım, ‘onlar daha çok komisyon geliri elde etsinler’ diye verildi. Bankaların şantajına boyun eğmeyin.” değerlendirmesinde bulundu.

http://www.star.com.tr/ekonomi/agaoglu-kredi-kartinizin-aidatsiz-olmasini-talep-edin-haber-1172651/

About the author

A.Ü. DTCF mezunu. İngiltere, Sheffield Üniversitesinde Enformasyon Yönetimi, İsrail'de Kırsal Bölgesel Kalkınma Planlaması Post Graduate Study. Yanınlanmış çalışmaları: Söz İncileri; Divan Edebiyatından Seçilmiş Beyitler (2. baskı), Önce Söz Vardı; Fıkıh, Edebiyat ve Tasavvuftan Seçmeler. İlgi alanları: Yenilik, değişim, Gelişme. Uzmanlık alanı: Proje Yönetimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Michio Kaku: “Hepimiz bilim insanı olarak dünyaya geliriz.”
ÇOCUKLAR! SOSYAL MEDYAYI KULLANMASINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Örümcek Adamın yaratıcısı: iyi, doğru fikirlerinizden hemen vazgeçmeyin
DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

EVET, DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. Nasıl mı? Değişim yapabilmek için önce onu anlamak ve inanmak gerekir: Zaman gibi, tarih de sona ermedi, olmaya, oluşmaya ve yapılmaya devam ediyor. Dünya var olduğu sürece de devam edecek. Değişime çok yakın olduğumuz, içinde yaşadığımız, hatta biz de değişime tabi olduğumuz için onu göremiyoruz. Ama görmüyoruz diye değişimi görmezlikten gelemeyiz, inkâr edemeyiz. Tıpkı dünyanın döndüğünü göremediğimiz gibi.

KEŞİF: CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ
İYİ BİR GELECEK İNŞA ETME
“Söz İncileri” Kitabından Beyitler Açıklamalarıyla birlikte 1044 beyit

Ey gönül bu aşkla bu sevda seni
Eder muhannete kul yavaş yavaş
*
Ümitleri, Hayalleri ve Korkularıyla İnsan Halleri...
Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

Alev ALATLI NE DİYOR?


Helâl - Yasal kopukluğunun insanlığı getirdiği yer: Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmesini önlemenin yollarını bulmamız gerekir. 21. y. yılın en yaman toplum projesi, helâl olanı yasal olanla örtüştürmek olsa gerektir. (A. ALATLI)

ULVİ MERAK, ENTELEKTÜEL SEVİNÇ
KİTAP: Önce Söz Vardı; Mantık ve Hukuk İlkeleri, Ünlü Özdeyişler, Terkipler

Ba’de harâb’il-Basra…

(Mecazi) Basra harap olduktan sonra. İş işten geçtikten sonra.

Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

OSMANLI MUSİKİSİ – HASRET

Yaratılışı anlamadan varlık üzerinde fikir yürütmek yanlış, hatta fahiş sonuçlara götürebilir: Fıtrat bilgisinden mahrum olan Freud, annenin yavrusunu emzirmesini, "anneye iftira" denebilecek şekilde yorumlamıştı. Diğer taraftan fıtratı anlamak da ilim gerektirir. Bilimsel çalışma ister. Bu videoda görünen anne köpeğin davranışı sadece seyredilmeye değil, ondan çok incelenmeye değer davranış örneğidir.

VİDEO: SUYA SURET ÇİZEN ADAM
Mayıs 2019
P S Ç P C C P
« Şub    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Süper Ay, FOTO: YAĞIZ KARAHAN İstanbul
KAĞIT UÇAK UÇUŞU

"Kolay" deme! Basit olanı bilmeyen zor olanı öğrenemez. "Kolay"dan geçemeyen, zor olana varamaz. Her yolculuk, ilk adımla başlar...
Kağıt uçak uçuşu dünya rekorunu elinde bulunduran John Collins'in. (Harvard Üniversitesi Tasarım Mühendisliği Enstitüsü)