HİKÂYE: Bir çuval unluğunuz var mı?

544 Views No Comment

-Evlâtlarım benim size söyleyeceğim pek bir şey yok, der, bazen bir misal verir veya bize basit gelen bir hikâye anlatırdı.  Böyle anlarda biz de yakınında bir yere oturur, sesimizi çıkarmadan dinlerdik. Bunlarla aslında bize pek çok şey anlatmış oluyordu ama…

Babam hep şunu derdi: Ekmeğinizi paylaşırken büyük parçasını karşınızdaki verin. Bunu yapmakla, sadece iyi bir iş yapmış olmazsınız, onu da sizin gibi davranmaya teşvik edersiniz. O kişinin böyle davranacağına inanın, insana güvenin. Çünkü çok şey güvenle başlar. Birincisinde yapmasa bile ikincisinde öyle yapacaktır.

Elif adında bir komşumuz, Yusuf ve Ramazan adında iki de oğlu vardı. Bir gün babamla birlikte evimizin önündeki dut ağacının dibinde otururken Elif Teyzenin büyük oğlu Ramazan yanımıza gelip, biraz sıkılarak dedi ki;

-Abuzer Emmi bizim unluğumuz dünden bitti. Varsa, bize biraz unluk verır mısen? Harmanda veririz, dedi.

iyilik_uzum

Babam kısa bir süre düşünür gibi oldu. Ne kadar bilmiyorum ama bana aylar, hatta yıllar gibi gelmişti. Babama güveniyordum. Bize, başkasına yardım elimizi uzatmamızı öğreten oydu. Yine de Ramazan’ın eli boş geri gitmesinden öyle korkmuş, öyle korkmuştum ki, içimden ağlayacak, hatta bağıracak gibi oldum. O kısacık anın içinden ne kadar zaman akıp geçti bilmiyorum! Bir su damlasının içine bir deniz sığar mı hiç! İşte öyle bir şeydi, o anda zaman!

Derken, bir ses duydum. Babam, abimi çağırıyordu:

“Oğlum Memet gel. Ramazan’ı al, gidin bir çuval unluk ver,” dedi. Abimle Ramazan ambara gittiler. Evin o tarafı karanlıkça olduğundan, gözleri alışsın diye biraz bekliyorlar. İçeridekileri seçmeye başlayınca, bakıyorlar ki orada, köşede duran bir tek çuval var. Onun da ağzı bağlı. Belli ki değirmene gitmek üzere hazırlanmış. Ramazan abime soruyor:

-Bundan başka buğdayınız yok mu?

Abim, “Yok” der. Bu, sade buğday değil, arpa ile karıştırılmış, değirmene götürecağız.

Ramazan’la abim döndüler ama yanlarında unluk yoktu. Babam, “hani çuval?” diye sorunca, Ramazan babama dedi ki:

– Abuzer Emmi, sizin de bir çuval kalmış, onun için almadım. Babam üsteledi:

-Ramazan, oğlum, sen al o çuvalı. Oğlum, “gidin getirin,” dedi abime bakarak. Ramazan da:

iyilik_uzum_bag

-Ben nasıl alırım Abuzer Emmi? Zatan ben alsam da anam almaz. Babam dedi ki, “Oğlum sen onu al, ben başkasından alırım. Ne kadar ısrar ettiyse de aldıramadı. Dinletemeyince, Ramazan’ın elinden tutup, “Gel evlâdım” dedi. Hep birlikte komşumuz Said Emminin evine gittik. Babam dedi ki:

-Sait, Ramazan’a bir unluk ver, kefili benim. Sait Amca, babamın bir dediğini iki ettirmeden bir çuval buğdayı çıkardı. Biz çocuklar hep birlikte, içimiz sevinç dolu Ramazan’ların evine götürdük.

yoksulun_dili2

Hayatım boyunca gördüklerim ve yaşadıklarımdan en fazla bu olay beni etkiledi. Ben yetişip çevremde olup bitenlerin farkına vardıktan sonra dul ve yetim komşusu olmanın ne demek olduğunu bu olayla anladım. Yokluğun, yokluğa rağmen başkasını düşünmenin ne demek olduğunu bununla öğrendim. Güven ve emniyet içinde yaşamanın, insanlara el uzatmanın hazzını ilk defa o gün tattım.

Size bir şey teklif edeceğim: Evlatlarınıza, hayatında bir kere de olsa merhamet etmeyi, yetimin elinden tutmayı, yoksulun dilini bilmeyi tattırın! Komşu hakkını, emniyeti, güven duygusunu yaşatın! Belki siz bunu yapmakla bir salkım üzüm vermiş olacaksınız ama inanın, sizin yapacağınız o bir salkımlık iyilik size ve topluma bir bağ olarak geri dönecektir!

Osman GEREM

—————————

Tasarımlar: Gülizar Nur AYDIN’a teşekkür ederiz.

Yazıyı Paylaşırmısınız

About the author

A.Ü. DTCF mezunu. İngiltere, Sheffield Üniversitesinde Enformasyon Yönetimi, İsrail'de Kırsal Bölgesel Kalkınma Planlaması Post Graduate Study. Yanınlanmış çalışmaları: Söz İncileri; Divan Edebiyatından Seçilmiş Beyitler (2. baskı), Önce Söz Vardı; Fıkıh, Edebiyat ve Tasavvuftan Seçmeler. İlgi alanları: Yenilik, değişim, Gelişme. Uzmanlık alanı: Proje Yönetimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Michio Kaku: “Hepimiz bilim insanı olarak dünyaya geliriz.”
ÇOCUKLAR! SOSYAL MEDYAYI KULLANMASINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Örümcek Adamın yaratıcısı: iyi, doğru fikirlerinizden hemen vazgeçmeyin
DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

EVET, DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. Nasıl mı? Değişim yapabilmek için önce onu anlamak ve inanmak gerekir: Zaman gibi, tarih de sona ermedi, olmaya, oluşmaya ve yapılmaya devam ediyor. Dünya var olduğu sürece de devam edecek. Değişime çok yakın olduğumuz, içinde yaşadığımız, hatta biz de değişime tabi olduğumuz için onu göremiyoruz. Ama görmüyoruz diye değişimi görmezlikten gelemeyiz, inkâr edemeyiz. Tıpkı dünyanın döndüğünü göremediğimiz gibi.

KEŞİF: CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ
İYİ BİR GELECEK İNŞA ETME
“Söz İncileri” Kitabından Beyitler Açıklamalarıyla birlikte 1044 beyit

Ey gönül bu aşkla bu sevda seni
Eder muhannete kul yavaş yavaş
*
Ümitleri, Hayalleri ve Korkularıyla İnsan Halleri...
Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

Alev ALATLI NE DİYOR?


Helâl - Yasal kopukluğunun insanlığı getirdiği yer: Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmesini önlemenin yollarını bulmamız gerekir. 21. y. yılın en yaman toplum projesi, helâl olanı yasal olanla örtüştürmek olsa gerektir. (A. ALATLI)

ULVİ MERAK, ENTELEKTÜEL SEVİNÇ
KİTAP: Önce Söz Vardı; Mantık ve Hukuk İlkeleri, Ünlü Özdeyişler, Terkipler

Ba’de harâb’il-Basra…

(Mecazi) Basra harap olduktan sonra. İş işten geçtikten sonra.

Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

OSMANLI MUSİKİSİ – HASRET

Yaratılışı anlamadan varlık üzerinde fikir yürütmek yanlış, hatta fahiş sonuçlara götürebilir: Fıtrat bilgisinden mahrum olan Freud, annenin yavrusunu emzirmesini, "anneye iftira" denebilecek şekilde yorumlamıştı. Diğer taraftan fıtratı anlamak da ilim gerektirir. Bilimsel çalışma ister. Bu videoda görünen anne köpeğin davranışı sadece seyredilmeye değil, ondan çok incelenmeye değer davranış örneğidir.

VİDEO: SUYA SURET ÇİZEN ADAM
Mayıs 2019
P S Ç P C C P
« Şub    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Süper Ay, FOTO: YAĞIZ KARAHAN İstanbul
KAĞIT UÇAK UÇUŞU

"Kolay" deme! Basit olanı bilmeyen zor olanı öğrenemez. "Kolay"dan geçemeyen, zor olana varamaz. Her yolculuk, ilk adımla başlar...
Kağıt uçak uçuşu dünya rekorunu elinde bulunduran John Collins'in. (Harvard Üniversitesi Tasarım Mühendisliği Enstitüsü)