Başarılarımız alışkanlıklarımızın meyveleridir

137 Views No Comment

Niçin bazılarımızın başarılı olduğumuz yerde diğerlerimiz başarısız oluyor? Neden aynı soruna çözüm arayan insanlar arasında ürettikleri çözümlerde çok büyük farklılıklar doğabiliyor?

Aldığımız eğitim, yetişme tarzımız elbette buralarda tayin edici birer unsurdur. Ama bu kadar mı ve bu kadar basit mi? Peki aldığımız eğitim bizde nasıl yer etti? Neler duyduk, öğrendik, yaşadık, ne biriktirdik?

Hayat tarzımız: Alışkanlıklarımızın koloni haline gelmesi

Ağaç_dikmeAldığımız eğitim ve yetişme tarzımız görünenlerden başka sayısız küçük düşünüş ve davranış şeklini beynimizin derinliklerine yerleştiriyor. Alışkanlık deyip geçtiğimiz şeyler bu süreçlerde oluşuyor. Alışkanlıklarımız, neredeyse düşünmeden yaptığımız şeyler, aldığımız sayısız minik kararlar ve bunların davranışlara dönüşmesi. Uzun süreler tekrar ettiğimizde bilinçaltına yerleşiyor ve tümü birlikte hayat tarzımızı oluşturuyorlar. Karmaşık bir legoyu oluşturan yüzlerce, binlerce parçacık gibi.

Biz alışkanlıklarımızın işçileriyiz

Alışkanlıklarımızdan sadece çay-sigara içme,  eğlence yerlerine gitme veya iş geç gelme veya erken ayrılmayı anlamayalım. Hayatımızı asıl etkileyen alışkanlıklarımız, mucidi kendimizin olduğu, kolay fark edilmeyen, çok zaman da bize ait oldukları için sevdiğimiz, hatta bazen sevmeden de tekrar edip durduğumuz alışkanlıklarımız.

Zaman zaman bizi yanlış yönlendiren, fark edemediğimiz, çok zaman başkaları tarafından hoş görülen, bazen de başımızı küçük dertlere sokan alışkanlıklarımız. Kimi zaman bir işi analiz ederken tam olarak anlamayı engeller ve “anlamadan, etmeden” çiğ kararlar aldırır ve yaptığımız işi verimsiz hale getirirler. İnsanlarla olan ilişiklerimizi etkiler, iş hayatımızdaki ilişkilerimizde gerçek patronlarımız onlardır.

Sınavda

Ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı seçerken kendi inisiyatifinizle mi hareket ediyorsunuz, yoksa sizi başkaları mı yönlendiriyor? Eğer kendinizi anlamaktan korkmuyor ve ürkmüyorsanız bununla ilgili gerçeği bulabilirsiniz. İradenizi başkalarının eline bırakıp, “iş yapıyorum” diye aslında “keyfinize bakıyorsanız” veya alışkanlıklarınızın esiriyseniz hiçbir zaman değişmeyeceğinizi, bu yüzden de ileri gidemeyeceğinizi görmeye çalışın! “Nefs” dediğimiz, yeryüzündeki en zorlu düşmanınızla âşık atıyorsunuz, unutmayın! Üstelik açık değil, hilekârca bir savaştır bu! Bir düzenbazla savaşıyorsunuz! Yani nefsinizle!

Alışkanlıklarını değiştir, hayatın değişsin

Mesela bir işi yapmaya başlamadan önce, iş üzerinde biraz düşünerek sizden ne istendiğini yahut neyin beklendiğini, bunun için ne yapmanız gerektiğini ve nasıl yapacağınızı düşünün. Yapacaklarınızın nasıl bir sonuç doğuracağını önceden görmeye çalışın.

Onun için kararlarınızı içinizden kaynaklanan, görülebilen, kritik edilebilen ve hedefleri olan bir istekle vermeye çalışın. Yaptığınız herşeyi ölçün, biçin. Yani öncesinde ve sonrasında değerlendirin! Hemen hiçbir şeyiniz rutin hale gelmesin. Rutinliğin, bir şeye aşırı yakınlığın, ülfetin idrak körlüğü getirdiğini hatırlayın! Çünkü rutinler robotlaşmayı getirir, hatta öğrenilmiş körlük halleridir. Onun için yaptıklarınızı ve yaşadıklarınızı zaman zaman sorgulamayı öğrenin. Sizi tenkit edenin “elini öpün!” “Nefsinize zor gelenin, hakkınızda hayırlı” olabileceğini” hatırlayın! Ve bir musibetin bir mahalleye hizmet edebileceğini!

Resim: (Haber) alper-uzun+bir-gun-siz-de-issiz-kalabilirsiniz. Kaynak: http://www.memleket.com.tr/artik-issizlik-daha-da-azalacak-143256h.htm

Yazıyı Paylaşırmısınız

About the author

A.Ü. DTCF mezunu. İngiltere, Sheffield Üniversitesinde Enformasyon Yönetimi, İsrail'de Kırsal Bölgesel Kalkınma Planlaması Post Graduate Study. Yanınlanmış çalışmaları: Söz İncileri; Divan Edebiyatından Seçilmiş Beyitler (2. baskı), Önce Söz Vardı; Fıkıh, Edebiyat ve Tasavvuftan Seçmeler. İlgi alanları: Yenilik, değişim, Gelişme. Uzmanlık alanı: Proje Yönetimi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Michio Kaku: “Hepimiz bilim insanı olarak dünyaya geliriz.”
ÇOCUKLAR! SOSYAL MEDYAYI KULLANMASINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Örümcek Adamın yaratıcısı: iyi, doğru fikirlerinizden hemen vazgeçmeyin
DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

EVET, DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ. Nasıl mı? Değişim yapabilmek için önce onu anlamak ve inanmak gerekir: Zaman gibi, tarih de sona ermedi, olmaya, oluşmaya ve yapılmaya devam ediyor. Dünya var olduğu sürece de devam edecek. Değişime çok yakın olduğumuz, içinde yaşadığımız, hatta biz de değişime tabi olduğumuz için onu göremiyoruz. Ama görmüyoruz diye değişimi görmezlikten gelemeyiz, inkâr edemeyiz. Tıpkı dünyanın döndüğünü göremediğimiz gibi.

KEŞİF: CEZERİ’NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ
İYİ BİR GELECEK İNŞA ETME
“Söz İncileri” Kitabından Beyitler Açıklamalarıyla birlikte 1044 beyit

Ey gönül bu aşkla bu sevda seni
Eder muhannete kul yavaş yavaş
*
Ümitleri, Hayalleri ve Korkularıyla İnsan Halleri...
Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

Alev ALATLI NE DİYOR?


Helâl - Yasal kopukluğunun insanlığı getirdiği yer: Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmesini önlemenin yollarını bulmamız gerekir. 21. y. yılın en yaman toplum projesi, helâl olanı yasal olanla örtüştürmek olsa gerektir. (A. ALATLI)

KİTAP: Önce Söz Vardı; Mantık ve Hukuk İlkeleri, Ünlü Özdeyişler, Terkipler

Ba’de harâb’il-Basra…

(Mecazi) Basra harap olduktan sonra. İş işten geçtikten sonra.

Görmek için LÜTFEN TIKLAYINIZ...

OSMANLI MUSİKİSİ – HASRET

Yaratılışı anlamadan varlık üzerinde fikir yürütmek yanlış, hatta fahiş sonuçlara götürebilir: Fıtrat bilgisinden mahrum olan Freud, annenin yavrusunu emzirmesini, "anneye iftira" denebilecek şekilde yorumlamıştı. Diğer taraftan fıtratı anlamak da ilim gerektirir. Bilimsel çalışma ister. Bu videoda görünen anne köpeğin davranışı sadece seyredilmeye değil, ondan çok incelenmeye değer davranış örneğidir.

VİDEO: SUYA SURET ÇİZEN ADAM
Nisan 2019
P S Ç P C C P
« Şub    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Süper Ay, FOTO: YAĞIZ KARAHAN İstanbul
KAĞIT UÇAK UÇUŞU

"Kolay" deme! Basit olanı bilmeyen zor olanı öğrenemez. "Kolay"dan geçemeyen, zor olana varamaz. Her yolculuk, ilk adımla başlar...
Kağıt uçak uçuşu dünya rekorunu elinde bulunduran John Collins'in. (Harvard Üniversitesi Tasarım Mühendisliği Enstitüsü)

ANKARA BAĞLICA FEN EDEBİYAT ANADOLU LİSESİ